Rehber - 2 sene önce

Controller Kullanım Rehberi

2. Özellikleri Kullanma

2.1. Paylaşıma Medya Ekleme

Bottaki önizlemenin altındaki “Attach Media” butonunu seçin ve eklemek istediğiniz bağlantı, fotoğraf, GIF veya videoyu (5MB’a kadar) bota gönderin. Eklenen tüm fotoğraflar anonim olarak telegra.ph sunucusuna yüklenir ve sonsuza kadar orada kalır.

2.2. Gönderilen Paylaşımı Düzenleme

  1. Botunuzda /start komutunu kullanın.
  2. “Edit Post” butonunu seçin.
  3. Düzenlemek istediğiniz mesajı kanaldan bota iletin.

Ayrıca bir paylaşımı oluştururken de düzenleyebilirsiniz. Bot, önizlemeyi anında güncellenecektir.

2.3. Kanala Başka Bir Bot Bağlama

Controller’da My Channels > Add Channel > Change Bot > Connect Bot yolunu izleyin ve botu bağlayın. Sonra My Channels > kanalınızı seçin > Change Connected Bot yolunu izleyerek yeni botu seçin.

Bir botu Controller’dan kaldırmak istiyorsanız, Settings > Manage Connected Bots > botunuzu seçin > Delete Bot yolunu izleyin.

2.4. Zamanlanmış Paylaşım Oluşturma

  1. Bir paylaşım oluşturun.
  2. Klavye alanında açılan kısımdan “Send” butonunu seçin.
  3. “Enqueue” butonunu seçin ve bir zaman girin.

Zamanlanmış paylaşımları görmek ya da silmek için botunuzun ana menüsündeki “Scheduled Posts” butonunu, sonra da kanalınızı seçin.

2.5. İstatistikleri Görme

Kanalınız için istatistikleri görmek için, botunuzun ana menüsündeki “Channel Stats” butonu seçin ya da /stats komutunu kullanın. Daha sonra kanalınızı ve haftalık/aylık zamanı seçin.

2.6. Bağlantı/Tepki Butonları Ekleme

Yeni bir paylaşım oluştururken önizlemenin altındaki “Add URL Buttons” veya “Add Reactions” butonlarını kullanın.

Bağlantı butonlarını eklerken Buton metni - Bağlantı formatını kullanmanız gerekir. Son olarak, bağlantıların başına http:// veya https:// eklemeyi unutmayın.

2.7. Paylaş Butonu Ekleme

Oluşturduğunuz paylaşımlara paylaş butonu eklemek için, kanalınızdaki son içeriğin bağlantısını kopyalayın ve sonundaki sayıyı 1 artırın. Örneğin, son paylaşımınız https://t.me/BotUpdates/37 ise, https://t.me/BotUpdates/38 yapmanız gerekir.

Sonra yeni bağlantınızı, https://t.me/share/url?url= bağlantısının sonuna yazarak önceki maddedeki gibi bağlantı butonu olarak ekleyin.

2.8. Bağlantı Önizlemelerini Devre Dışı Bırakma

Bağlantı önizlemelerini varsayılan olarak devre dışı bırakmak için ana menüdeki “Settings” butonunu seçtikten sonra “Link Previews: ON” olan butona dokunarak OFF hale getirin.

Ya da bireysel paylaşım olarak devre dışı bırakmak istiyorsanız, paylaşım önizlemesinde “Show Actions” butonunu seçerek aynı parametreyi değiştirin.

Sayfalar: 1 2