Haber - 1 sene önce

Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, kendi kanalında Rusya’da kaldırılan engel üzerine bir mesaj paylaştı. Buradan paylaşımı Türkçe olarak okuyabilirsiniz.

Nisan 2018’de Rusya’nın telekom düzenleyicisi Roskomnadzor, Telegram’ı ülke topraklarında engelledi. Onun olacağını biliyorduk, bu yüzden engelin yürürlüğe gireceği zamana kadar Telegram uygulamalarını vekil sunucu desteği, trafik gizleme yolları ve diğer sansür karşıtı araçlarla güncellemiştik. Telegram kullanıcıları için kendi vekil sunucularını kuran ve merkeziyetsiz Dijital Direniş hareketini oluşturan binlerce Rus mühendis, bize katıldı.

Engelin ilk haftası zorluydu, Rusya’daki kullanıcılarımızın çoğu bağlantı sorunları yaşamıştı. Roskomnadzor, kullanıcıların Telegram’a erişimini önlemek için milyonlarca IP adresini kara listeye almıştı. Buna rağmen, Dijital Direniş sayesinde Telegram, Mayıs 2018’den sonra Rusya’da fazlasıyla erişilebilir olmuştu.

Sonuç olarak, Telegram’ın Rusya’daki kullanıcı tabanı azalmamıştı – aksine 2018’den beri olduğunun iki katına çıkmıştı. Mayıs 2020’de, Telegram’ın aylık aktif kullanıcısı 400 milyonu aştı, bunun en az 30 milyonu Rusya’dandı. Bu, Rusya’daki büyümemiz ile diğer ülkelerdeki büyümemizin aynı olduğu anlamına gelmektedir. Basitleştirmek gerekirse, engel işe yaramadı.

Geçen hafta iki ay önce yeni bir yöneticisi olan Roskomnadzor, Telegram’ın artık Rusya’da engelli olmadığını duyurarak gerçeği yansıtmaya karar verdi. Yayınladıkları duyurularında, benim engelin neden hiç mantıklı olmadığını açıkladığım 4 Haziran mesajımı referans aldılar.

Bu değişim hoş karşılanmalıydı – ve son olacağını umuyorum. Ancak olmazsa, çok az kullanıcının herhangi bir fark hissedeceğini umuyoruz.

Son iki yıl boyunca, sansürden uzak kalmak için ‘engellenemeyen’ teknolojimizi düzenli olarak güncellemek zorunda kaldık. Başardığımız şey için gururluyum – sosyal medya uygulamaları arasında benzersiz olmak.

Bu teknolojinin paslanmış ve modası geçmiş olmasını istemiyoruz. İşte bu, sansür karşıtı kaynaklarımızı Telegram’ın hükümetler tarafından engellendiği diğer yerlere yöneltmemizin nedenidir – İran ve Çin gibi yerler. Rus kullanıcılar için olan eski vekil sunucuların yöneticilerinin çabalarını bu ülkeler üzerinde odaklamasını istiyoruz. Ayrıca onlar yeni zorluklara karşı hazır olmalı: dünyadaki politik durum daha öngörülemez bir hal alırken, daha fazla hükümet Telegram gibi gizlilik odaklı uygulamaları engellemeyi deneyebilir.

Dijital Direniş hareketi, geçen hafta Rusya’da yapılan ateşkes ile sona ermez. O sadece bir başlangıç – ve küreselleşecek.